Nr 10/2021

pomerania_pazdziernik_2021


Od Redaktora

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie postanowiło zorganizować rocznicowe XX Dyktando Kaszubskie w Szczecinie. Choć dzisiaj mało kto utożsamia obecną stolicę województwa zachodniopomorskiego z Kaszubami, to warto pamiętać, że 19 marca 1238 roku papież Grzegorz IX w swej bulli użył wobec szczecińskiego księcia Bogusława I właśnie tytułu duce Cassubie – książę Kaszub i to z tej okazji co roku obchodzimy Dzień Jedności Kaszubów.
6 listopada dzięki uczestnikom dyktanda, w mieście u ujścia Odry ponownie zabrzmi język kaszubski.
Będzie to symboliczny powrót Kaszub do Szczecina, symboliczna „rekaszubizacja” – jak określił to wydarzenie związany z „Pomeranią" pisarz Stanisław Janke. 
O genezie Dyktanda Kaszubskiego w październikowej „Pomeranii” pisze Justyna Pomierska.
 
Chciałbym powiedzieć: Jestem Kaszubą – to z kolei tytuł rozmowy, którą z Tomaszem Słomczyńskim, autorem książki "Kaszëbë", przeprowadziła dla „Pomeranii” Daria Kaszubowska. W środowisku kaszubskim dzieło naszego felietonisty budzi skrajne emocje: jednych zachwyca, innych skłania do krytyki. Co zatem o swojej książce mówi sam autor? W jaki sposób przyjmuje krytykę i jak reaguje na pochwały? Po odpowiedzi odsyłamy do wywiadu.