Nr 9/2023

Od Redaktora

Lipiec i sierpień tradycyjnie obfitowały w bogate wydarzenia kulturalne, z których bez wątpienia największy był tegoroczny XXIV Światowy Zjazd Kaszubów w Kartuzach. Obchodzące w tym roku 100-lecie nadania praw miejskich Kartuzy przywitały gości 8 lipca piękną słoneczną pogodą.  

W trakcie zjazdu po raz pierwszy wręczono ustanowioną w tym roku przez Zarząd Główny ZKP nagrodę Bursztynowa Klëka. Laureatem został wieloletni burmistrz Bytowa Ryszard Sylka, którego doceniono za umacnianie tożsamości oraz rozwój kultury i edukacji kaszubskiej w mieście i gminie Bytów. Choć laureat w rozmowie z „Pomeranią” (obszerny wywiad publikujmy na stronach 4-7) skromnie zaznacza, że nie odbiera tego wyróżnienia osobiście – podkreślając, że jest to owoc pracy całego bytowskiego środowiska – to zasług burmistrza Sylki w tej materii nie sposób nie docenić.  

15 sierpnia swoje święto mieli również Kociewiacy. W Pelplinie odbyły się IV Walne Plachandry, które ściągnęły nad Wierzycę Kociewiaków i sympatyków z całego regionu. Jak przypomina Bogdan Wiśniewski w relacji z tego wydarzenia (strona 5), pomysł na organizowanie zjazdów Kociewiaków i przyznawanie honorowych tytułów Ambasadora Kociewia i Perełki Kociewia zrodził się w środowisku zblewskich zrzeszeńców. Pierwsze Walne Plachandry odbyły się w 2018 roku w Piasecznie, kolejne zaś w Wirtach (2019 r.) oraz w Grucznie (2022 r.).