Nr 5/2023

Od Redaktora

Po niemal dwóch latach po przeprowadzeniu Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne wyniki w zakresie struktury narodowo-etnicznej oraz języka kontaktów domowych. Niestety, na ostateczne dane musimy jeszcze zaczekać, niemniej jednak już te wstępne wywołały dużo emocji nie tylko na północy Polski, ale i na Śląsku. Na łamach „Pomeranii” prezentujemy cząstkowe, interesujące naszą społeczność wyniki w zestawieniu z danymi zebranymi w poprzednim spisie, przeprowadzonym w roku 2011, oraz obszerny fragment odnoszącego się do nich stanowiska Zarządu Głównego ZKP z 22 kwietnia br.

W bieżącym numerze również relacja z promocji nowej książki pomocniczej do nauki języka kaszubskiego autorstwa Danuty Pioch i Romana Drzeżdżona „Kaszëbsczi dlô wszëtczich”. Jak przekonują autorzy, książka będzie przydatna zwłaszcza na drugim i trzecim etapie nauczania i ma za zadanie wspierać przede wszystkim kształcenie komunikacyjne. Więcej o książce na stronach 6-7.

W majowym numerze rozpoczynamy prezentację laureatów Skry Ormuzdowej za 2022 rok (strony 14-17). Na początek rozmowa z Anną Gliszczyńską, regionalistką zaangażowaną w propagowanie języka i kultury kaszubskiej, a także nauczycielką języka kaszubskiego.