Nr 11/2022

Od Redaktora

– Moja motywacja jest teraz zwielokrotniona. Jestem naprawdę bardzo mocno zmotywowany do działania, mimo że jestem najstarszym urzędującym prezesem – mówi Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w rozmowie z „Pomeranią” (str. 3-6), podsumowując swoją, mijającą właśnie, trzyletnią kadencję. Zjazd Delegatów, na którym wybrane zostaną władze ZKP, odbędzie się 3 grudnia. 

W listopadowym numerze przedstawiamy również relację z sympozjum, które w październiku odbyło się w Instytucie Polskim w Pradze. Międzynarodowa konferencja „Na styku kultur. Kaszubi i inne narody” ściągnęła nad Wełtawę czołowych znawców problematyki kaszubskiej. Pomorze i Kaszuby reprezentowali m.in. kierownik naukowy sympozjum prof. dr hab. Adela Kuik-Kalinowska, prof. dr hab. Daniel Kalinowski, prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński oraz wiceprzewodnicząca Rady Języka Kaszubskiego dr Bożena Ugowska. Więcej o tym, co działo się w stolicy Czech, piszemy na str. 8-9. 

Również w październiku po raz kolejny – wraz z Pomorską Nagrodą Literacką „Wiatr od Morza” – wręczona została Kaszubska Nagroda Literacka. Otrzymał ją ks. prof. dr hab. Jan Walkusz, wykładowca Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autor ponad 700 publikacji, w tym 31 książek autorskich. O tym cyklicznym wydarzeniu piszemy również w listopadowej „Pomeranii” (str. 10-11).