Nr 11/2021

pomerania_listopad_2021


Od Redaktora

Pod koniec października poznaliśmy laureatkę Kaszubskiej Nagrody Literackiej. Wyróżnienie za 2020 rok otrzymała poetka Iga Czaja, której poezja gościła także kilkukrotnie na łamach „Pomeranii” i „Stegny”. Nasi czytelnicy mogli również zapoznać się z przetłumaczonymi przez laureatkę na język kaszubski wierszami Cypriana Kamila Norwida.
Cieszymy się również z wyróżnienia, które otrzymał za całokształt pracy literackiej Paweł Huelle. Gdańsko-kaszubsko-pomorski świat wielokrotnie był elementem literackiego przekładu w wykonaniu urodzonego w Gdańsku pisarza, czego dowodem jest ostatnia jego powieść Talita, wydana w 2020 roku. W imieniu redakcji „Pomeranii” składam serdeczne gratulacje wszystkim tegorocznym laureatom.
O uroczystości wręczenia Pomorskiej i Kaszubskiej Nagrody Literackiej piszemy na stronach 3-5.

O Gdyńskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli i udzielanej tam pomocy nauczycielom języka kaszubskiego na łamach listopadowej „Pomeranii” (na stronach 8-9) piszą Felicja Baska-Borzyszkowska i Elżbieta Pryczkowska. Obie panie w maju br. wygrały konkurs przeprowadzony przez Kuratorium Oświaty w Gdańsku na stanowisko nauczyciela doradcy języka kaszubskiego w województwie pomorskim. Swoim bogatym doświadczeniem, podczas warsztatów, szkoleń i konsultacji, podzielą się teraz z innymi nauczycielami, pomagając tym samym rozwiązywać codzienne wyzwania związane z edukacją.  

W listopadowej „Pomeranii” żegnamy zmarłego kilka tygodni temu Henryka Musę, wieloletniego członka Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, laureata Skry Ormuzdowej, poetę. Jak ujął to w mowie pogrzebowej Eugeniusz Pryczkowski: – Najmocniej przemawiały wiersze pisane przez Henryka Musę w jego rodzimym języku kaszubskim, który kochał w sposób szczególny. Cześć Jego pamięci!