12/2023

Od Redaktora

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, który w naszym kaszubsko-pomorskim kalendarzu obfitował w wiele wydarzeń – wspomnę tylko te największe, jak Światowy Zjazd Kaszubów, który w lipcu odbył się w Kartuzach, Walne Plachandry w Pelplinie czy Jarmark Kaszubski w Gdańsku.

W listopadzie z kolei już po raz ósmy uczestniczyliśmy w Kaszubskim Meczu w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie. Zważywszy na rekordową w tym sezonie frekwencję (ponad 8 tys. kibiców), także to wydarzenie należałoby oznaczyć kategorią największych. Gros widowni stanowiły dzieci, młodzież oraz opiekunowie z kaszubskich szkół, którzy przybyli na Ergo Arenę za sprawą swojego uczestnictwa w konkursie plastycznym w ramach akcji „Aktywne Kaszuby”, zorganizowanym przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Stowarzyszenie Trefl Pomorze. Mecz koszykówki był okazją do wręczenia nagród laureatom VIII edycji konkursu, którego tematem był tegoroczny patron roku ZKP – Antoni Abraham.

Także w listopadzie poznaliśmy laureatów XXII Dyktanda Kaszubskiego zorganizowanego w Chmielnie, a w słupskim ratuszu zaprezentowano wystawę „Książę się żeni! Ślub Bogusława X i Anny Jagiellonki”, którą poprzedzono prelekcją z udziałem pomysłodawcy tego wydarzenia Zbigniewa Talewskiego z Fundacji Naji Gochë.

O wspomnianych listopadowych wydarzeniach piszemy na łamach grudniowej „Pomeranii”.