Rozmiar czcionki:

Wybierzmy najważniejsze kaszubskie książki!

 

„Pomerania” organizuje wybór najważniejszych książek literackich w języku kaszubskim, od początków literatury kaszubskiej po dzień dzisiejszy. Prosimy zgłaszać książki napisane przeważająco w języku kaszubskim (ponad połowa objętości publikacji) z utworami w dowolnym gatunku literackim (również tłumaczenia na język kaszubski).

Taki wybór jest dla środowiska kaszubskiego ważny, jak sądzimy, z kilku powodów:

 

1. Przypomni klasyków literatury kaszubskiej (również współczesnych – żyjących) i wartościowe dzieła literackie lub zachęci do ich poznania.

2. Zarekomenduje książki w języku kaszubskim.

3. Pozwoli się dowiedzieć, jak zmieniają się gusta czytelników (wskazówka dla pisarzy, wydawców czy badaczy).

4. Pomoże tworzyć podstawę programową do badań literatury kaszubskiej.

5. Zapewni językoznawcom podstawę do badań najlepszego z języków literatury kaszubskiej (do słowników różnego rodzaju), według reguły, że to, co czytelnicy lubią czytać i do czego wracają, powinno być ich przedmiotem badań.

            Jeżeli chodzi o sam wybór, to zainteresowani powinni głosować na te książki, które ich zdaniem pozostawiły ślad zarówno w środowisku i kulturze kaszubskiej, jak i w ich świadomości.

            W każdym numerze „Pomeranii” wychodzącym w okresie głosowania, czyli od marca do grudnia 2015 roku, osoby znane w środowisku kaszubskim wymienią kilka pozycji książkowych, które dla nich miały szczególne znaczenie. W tym numerze jest to prof. Edward Breza.

Regulamin głosowania

1. Każda zainteresowana osoba może zagłosować TYLKO RAZ na 5 książek literackich wydanych w języku kaszubskim (proza, poezja, dramat, eseje, felietony, zbiory – również bajek, twórczości ludowej, tłumaczeń, także wydań równoległych – w języku kaszubskim i polskim itd.).

2. Osoby głosujące wysyłają swoje propozycje, podpisane imieniem i nazwiskiem, za pośrednictwem poczty elektronicznej, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , lub listownie, na adres: ul. Straganiarska 20–23, 80-837 Gdańsk (wypełniając kupon konkursowy wydrukowany w „Pomeranii” lub wypisując tytuły książek na kartce papieru bądź pocztówce) – do 1 października 2015 roku.

3. Zgłoszone książki powinny być poszeregowane od 1. do 5. miejsca.

4. Komisja powołana przez organizatora zbiera dane dostarczone przez czytelników, opracowuje je (odrzuca ewentualne nieważne głosy) i w numerze 1/2016 ogłasza wyniki głosowania na najważniejsze książki literackie w języku kaszubskim.

 

Kupon do głosowania

 

Głosuję na:

1................................................................

2................................................................

3................................................................

4................................................................

5................................................................

 

Imię i nazwisko: …................................................................................................................................

Joomla Templates - by Joomlage.com