Rozmiar czcionki:

Nr 11/2019
pomerania_litopad_2019


Od Redaktora

Okładkę listopadowego numeru zdobi zdjęcie rzeźby Chrystusa Frasobliwego stojącej przy drodze prowadzącej na groby w Lesie Piaśnickim. Rzeźba poświęcona jest Władysławowi Kiedrowskiemu, zastrzelonemu w Piaśnicy 11 listopada 1939 roku. W „Pomeranii”, na stronach 21–27, publikujemy rozmowę z jego synem Jerzym, który wraz z rodziną pielęgnuje pamięć o zamordowanym przez hitlerowców ojcu oraz o tysiącach innych ofiar zastrzelonych w Piaśnicy, określanej mianem pomorskiego Katynia.  
 
W październiku po raz drugi wręczono Kaszubską Nagrodę Literacką (piszemy o tym wydarzeniu na s. 3).
W ubiegłym roku laureatem tej nagrody został Stanisław Janke. W tym roku kapituła, pod przewodnictwem dra Artura Jabłońskiego, postanowiła nagrodzić Krystynę Lewną za jej opowiadania, które ukazywały się w „Stegnie”, literackim dodatku do naszego miesięcznika „Pomerania”. Jak uzasadniła kapituła: „W swoich utworach pisarka konsekwentnie kreśli portrety psychologiczne kobiet i ujawnia sytuacje związane z rolą kobiety w tradycyjnym modelu rodziny będące wcześniej tabu w literaturze kaszubskiej”.  
 
Także w październiku, już po raz piąty, odbył się Areopag Pelpliński. Tegorocznym tematem przewodnim było trzydziestolecie transformacji ustrojowej w Polsce. O Areopagu piszemy na stronach 4–5.   
 
Joomla Templates - by Joomlage.com