Rozmiar czcionki:

Nr 10/2019
pomerania_pzdziernik_2019

Od Redaktora

Zmarły w 1992 roku Jan Drzeżdżon we wrześniu po raz 20. był patronem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego organizowanego przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Zarówno jury – w tej roli m.in. Bogumiła Cirocka i Dariusz Majkowski, a więc członkowie redakcji miesięcznika „Pomerania” – jak i organizatorzy byli zadowoleni z poziomu zgłoszonych w tym roku prac, podkreślając bardzo dobrą znajomość języka kaszubskiego u autorów, również zasad pisowni.  
Wszystkim laureatom konkursu raz jeszcze gratulujemy. 
 
Na początku lipca miałem okazję trzeci rok z rzędu odwiedzić uczestników Kaszubskiego Spływu Kajakowego Śladami Remusa. Tym razem spotkaliśmy się w Swornegaciach, nad rzeką Brdą. Utrudzeni całodniowym wiosłowaniem, ale szczęśliwi – tak bym opisał nastroje wśród uczestników trzydziestego czwartego już spływu. Dziękuję Klubowi Turystycznemu ZKP Wanożnik i redaktorowi Edmundowi Szczesiakowi za zaproszenie.  
 
Relację z tegorocznego Remusowego spływu oraz podsumowanie konkursu im. Jana Drzeżdżona prezentujemy oczywiście na łamach październikowej „Pomeranii”. 
 
Gorąco zachęcam również do przeczytania wywiadu z dr Justyną Pomierską, kierownikiem Centrum Języka i Kultury Kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim (strony 3-5). Tematem rozmowy, którą przeprowadził redaktor Dariusz Majkowski jest m.in. tegoroczna rekrutacja na kierunek Etnofilologii Kaszubskiej. W tym roku chęć rozpoczęcia nauki potwierdziło 25 studentów. To dobry prognostyk na przyszłość, szczególnie mając w pamięci ubiegłoroczne problemy. 
 
Joomla Templates - by Joomlage.com