Rozmiar czcionki:

Nr 7-8/2018
pomerania_lipiec-sierpien_2018

 

Od Redaktora

W połowie sierpnia minie rok od tragicznej nawałnicy, której skutki nadal są widoczne i odczuwalne na Kaszubach i w Borach Tucholskich. Z pomocą finansową przychodzi także Unia Europejska. Kilka tygodni temu Komisja Europejska – jej organ wykonawczy –poinformowała bowiem, że Polska ma szanse na 12,2 mln euro z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej na likwidację strat, jakie spowodowała potężna wichura. Z interesującą inicjatywą wyszedł również po raz kolejny marszałek województwa pomorskiego, który zaapelował do mieszkańców naszego regionu, aby tegoroczne wakacje zaplanować na terenach dotkniętych ubiegłorocznym kataklizmem. Zdaniem gospodarza województwa byłby to nie tylko gest solidarności, ale również realne wsparcie mogące się przyczynić do pobudzenia gospodarczego wciąż atrakcyjnego turystycznie regionu. Cały tekst na stronie 3.
 
O tym, że w Gdańsku są Kaszubi, przypomniano podczas tegorocznego (trzydniowego) Święta Miasta Gdańska, jego obchody zaczęły się bowiem 25 maja m.in. Dniem Kaszubskim. Od godziny 17.00 mieszkańcy grodu Neptuna oraz turyści mogli poznawać bogatą kaszubską kulturę i tradycję, prezentowaną w różnorodny sposób – od literatury i muzyki po smaczną kaszubską kuchnię. Relacja z tego wydarzenia na stronie 7 wakacyjnej „Pomeranii”. 
 
Sezon polowań na foki został oficjalnie otwarty! Jest uzasadnienie – dokonują strat w połowach ryb. Jest też przyzwolenie z góry, przynajmniej takie odnosi się wrażenie, słuchając niektórych polityków. Od lat zatruwamy Bałtyk ściekami, traktujemy ten akwen jak wysypisko, wrzucając w morską toń tony plastiku. Teraz postanowiliśmy pozbyć się także ssaków, dla których morze jest domem, a żyjące w nim ryby – pożywieniem. Pytanie, czy zabijanie fok przełoży się na wyższą sprzedaż ryb, pozostaje jednak bez odpowiedzi. Cały tekst na stronie 4.   
 
Joomla Templates - by Joomlage.com